Vätskeersättning för hund och katt. Att blanda i djurets dicksvatten. Löser sig snabbt och upprätthåller vätske- och saltbalans.
Tänk på att vid varma sommardagar kan en hund som inte dricker ,snabbt drabbas av vätskebrist. tillsatt av WD REHYDRATE får hunden i sig alla viktiga mineraler och salter. Speciellt viktigt när man är på träning eller utställning under en varm dag och hundensfokus inte ligger på att dricka. De "glömmer" lätt om de blir distraherade av något intressant omkring dem.
Vätskeersättning perfekt vid varmt väder och träning. Blandas i hundens dricksvatten. Löser sig snabbt
Tillför elektrolyter. Upprätthåller saltbalansen
Beskrivning
Working Dog ReHydrate ges till hundar för effektiv återhämtning efter vätskeförlust. Hundar som tränar eller utför annan aktivitet i varma temperaturer förlorar vätska via flåsning/hässjning. Hundar kan också drabbas av vätskebrist och uttorkning pga. kräkningar eller diarré. ReHydrate innehåller de elektrolyter hunden förlorar i samband med vätskeförlust. Ett tillskott av ReHydrate kan därför bidra till snabbare återhämtning och som extra hjälp i värmen. ReHydrate är i pulverform och blandas i hundens dricksvatten.
Detaljer
Analytiska beståndsdelar Kalcium 150 mg/kg, Natrium 20 000 mg/kg, Kalium 21 000 mg/kg
Tillsatser (per kg) Per kg: Zinc sulphate monohydrate 3b605 4 g, Zink 1,6 g
Utfodringsanvisningar Pulver som blandas i hundens dricksvatten. Obs! hunden bör alltid ha tillgång till rent dricksvatten.